Antidopingová kontrola na WPSC

Rádi bychom Vás informovali o antidopingové kontrole, která bude zahájena na světovém mistrovství v pole sport (WPSC) v roce 2014. Přečtěte si prosím pečlivě níže uvedené informace, a to i v případě, že v tomto roce nebudete na WPSC soutěžit. Jedná se o velmi důležité informace, které se Vám mohou v budoucnu hodit. V případě otázek nás neváhejte kontaktovat na info@cpasf.cz.

 

Každému sportovci, u kterého bude při testování zjištěna zakázaná látky, bude zakázána účast na všech národních a mezinárodních pole sport soutěžích na určitou dobu. Sportovcovo celé jméno bude zveřejněno na webu a oznámeno světové antidopingové komisi (WADA). Délka zákazu záleží na závažnosti nebo chování sportovce. Může to být otázka roků ale i doživotního zákazu. Jako sportovec musíte rozumět důsledkům, pokud nebudete postupovat podle kodexu WADA. U mnoho zakázaných látek trvá několik měsíců, než jsou zcela vyloučeny z těla. Také byste měli vědět, že kontrolované a zakázané látky mohou být nalezeny i v běžně prodávaných látkách jako je směs proti kašli, doplňky stravy nebo proteinové koktejly.

 

Někteří sportovci užívají léky kvůli dlouhodobým nemocem jako např. cukrovka nebo astma. Tyto léky mohou obsahovat léčiva pro zvyšování výkonu, která jsou zakázána. Sportovci, kteří užívají takové léky, jejichž součástí jsou kontrolované látky, by měli neprodleně kontaktovat IPSF ohledně udělení výjimky, kterou by mohli získat pro WPSC 2014. Nejprve je nutné, aby kontaktovali svého lékaře a ověřili si, jestli neexistují nějaké jiné léky neobsahující kontrolované látky, jimiž by se dala jejich současná medikace nahradit. Termín pro udělení tzv. terapeutické výjimky (TUE) je do 15. 6. 2014.

 

Antidopingové kontroly jsou nákladné. Náklady IPSF na zpracování se pohybují mezi 3 000 a 7 000 liber. Čím více bude dopujících sportovců, tím vyšší budou náklady. V situacích, kdy budete potřebovat TUE pro WPSC 2014, neprojdete testem, budete požadovat test vzorku B nebo se odvoláte proti pozitivnímu výsledku, může se stát, že IPSF požádá federaci nebo přímo sportovce, aby se podíleli na nákladech.

 

Doporučujeme následující:

  • Pokud je to možné, vyhněte se lékům, které pro Vás nejsou nezbytné.
  • Lékařská rada neuzná žádný lék, který není nutný pro udržení života.
  • Neužívejte žádné léky na kašel nebo chřipku, doplňky stravy, energetické nápoje a proteinové/syrovátkové koktejly. Tyto prostředky nejsou regulovány a hrozí riziko vzájemné kontaminace v továrnách.
  • Přečtěte si všechny informace na webu Antidopingového výboru ČR.

Jste plně zodpovědní za to, co konzumujete. Pokud budete mít pozitivní dopingový test, nejsou udělovány žádné výjimky.

 

Velmi důležité je, že pokud některý z českých sportovců bude dopovat, bude to nejen jeho problém a ostuda, ale také ostuda pro celou Českou republiku a pole sport.

 

Podívejte se prosím na následující odkaz, kde najdete videa v různých jazycích o testování dopingu.

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI