Historie

Česká pole & aerial sport federace vznikla 25. března 2011 převážně díky neustále se zvyšujícímu zájmu o takzvané pole a aerial sporty. Klade si za cíl představení a prezentaci netradičních druhů pohybových aktivit tak, aby byly společností přijímány jako seriózní sporty.


 


Mezi tyto sporty spadá například pole dance, akrobacie na závěsných šálách, obruči, laně či hrazdách. CPASF se kromě podpory těchto netradičních sportovních odvětví snaží také o osvětu veřejnosti. Její náplní je i organizování sportovních akcí, soutěží a seminářů, workshopů se špičkami v oboru a mistrovství. Velmi důležitou roli ve vzniku CPASF sehrála narůstající obliba pole dance, který je často díky neinformovanosti společnosti a jeho nejednoznačnému vnímání velmi často odsuzován.

 Tento druh sportu vyžaduje mimořádné schopnosti a náročnou fyzickou přípravu, kde je kladen důraz na spojení tanečního umění a akrobatických prvků v harmonizující celek. V cizině, převážně v Austrálii a Spojených státech amerických, má pole dance vlastní kategorii, stejně jako ostatní druhy tance či akrobatické sporty. Studia specializovaná na pole dance naleznete v každém městě a šampionáty se uskutečňují i na regionální úrovni. Cílem naší federace je přiblížit tento sport mezinárodnímu standardu. Nejen proto jsme se rozhodli, že naše federace bude již v názvu nést spojení sportovní federace. 

V České republice se jedná o poměrně mladý sport, ale již nyní Česká republika si celkem připisuje 3 zlata, 1 stříbro a 1 bronz z Mistrovství světa v pole sport 2015. V roce 2016 reprezentace vybojovala 2 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili.

 

Předsedkyně CPASF Olga Marešová (Strom) je certifikovanou porotkyni a jako součást poroty se zúčastnila mnoha národních a mezinárodni soutěži včetně Mistrovství světa od roku 2011.

 

Iniciativní kolektiv CPASF skládající se z profesionálních, ale i začínajících sportovkyň, akrobatek a tanečnic, které jsou držitelkami mezinárodních certifikátů a studentkami zahraničních špiček, je plný nadšení zvýšit prestiž celého českého pole & aerial sportovního odvětví na mezinárodní scéně. Jste i vy? Staňte se naším členem a utvářejte spolu s námi prostředí, kde budou tyto sporty vzkvétat.